FUE Saç Ekim Tekniği Hakkında


Günümüzde saç ekimi operasyonu, saçları dökülmüş ve ya saç kaybı yaşamakta olan kişiler için saçlarını en doğal ve en kalıcı şekilde kazanmanın yöntemidir. Saçlarda kayıp yaşanılan bölgeye hastanın yine kendi sağlıklı ve aynı zamanda fizyolojik olarakta dökülmemeye odaklı saçları ense bölgesinden(donör alan) alınarak saç ekimi gerçekleştirilir. Kişinin kendi saçları ile yapılan bu işlem sonucunda saçlar hiç dökülmemiş gibi doğal görüntüsü ile kalıcı olarak kazanılır.
Yapılan bütün işlemler lokal anestezi altında yapılmaktadır. Saçların alındığı ense bölgesi ve saçların ekildiği ön ve üst kafa derisi lokal anestezi uyuşturulur. Bu nedenle saç ekimi sırasında ağrı duyulmaz.
                         2002 yılında ilk kez uygulanan FUE saç ekim tekniği günümüzde en sık kullanılan ve sıklıkla tercih edilen saç ekim tekniğidir.

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?


FUE saç ekimi operasyonu sırasında saç kökleri mikro motorlar ile tek tek alınarak saçsız bölgelere nakil edilir.Ekilecek saçlar donor alandan yani ense bölgesinden toplanır. Saç köklerini çıkartma aşamasından önce donör alandaki saçlar,greftlerin daha sağlıklı toplanabilinmesi için 1 mm olacak kadar kısaltılır. Lokal anestezi ile köklerin toplandığı ve saç ekimi yapılacak alan uyuşturulur.  Böylelikle yapılan işlemlerde ağrı ve acı duyulmaz.
                        Saç köklerinin bulunduğu greft olarak isimlendirdiğimiz canlı doku, ikili üçlü saç hücreleri bulundurmaktadır. Kişinin saçsız alanındaki gereksinim ve ihtiyacına göre, aynı zamanda ensenin (donör alanın) durumuna göre tek seansta 2000-6000 greft alınabilinmektedir. Eğer kişinin daha fazla greft ihtiyacı varsa ve ya ense bölgesindeki greft sayısı yeterli değil ise Plushairclinic’in uzman ekipleri sakal altı veya göğüs bölgesinden greft alımı yapabilmektedir. Saç köklerinin çıkarıldığı yerde nokta şeklinde izler kalır. Ancak bu izlerde 5-6 gün süre sonrasında iyileşerek normal bir görüntü oluşur.
Bu yüzden FUE saç ekim tekniği ile yapılan işleme izsiz yöntemde denilir.

Neden FUE saç ekimi tercih edilmelidir?


Fue saç ekimi profesyonel ve tecrübeli bir ekip ile birlikte yapılırsa başarılı sonuç alınacaktır.Bu saç ekimi tekniğinde kesik ve dikişe gerek duyulmaz. Bölgede iz oluşmaz. Hem erkeklere hem de kadınlara Fue tekniği ile saç ekimi yapılabilinir. Acı ve ağrı hissedilmeden,daha hızlı iyileşme süreci ile birlikte sosyal hayatlarına kısa sürede dönebilirler.Yeni saçları ile kişiler doğal bir görünüme sahip olurlar.Ekim bölgesinde planlanan yoğunluğa kolayca ulaşılır.

FUE saç ekimi avantajları


Fue tekniğinin diğer saç ekim tekniklerine göre avantajları :

-Donör alanda kesi yapılmadığı için, dikiş yapılmasına gerek kalmayacaktır. Greftlerin toplandığı      alanda 1 mm den küçük çapta sıyrıklar olur. Bu sıyrıklar 1-2 gün içerisinde iyileşir ve eski halini alır.

-Fue tekniği ile toplanan saç telleri saç ekiminin dışında, sakal,kaş ve bıyık ekimi için de kullanılabilinir.
-Fue saç ekim tekniği ile cm2 içine 55-60 saç kökü nakil edilebilinir.
-Fue tekniği lokal anestezi altında yapıldığı için ağrı ve acı hissedilmez.
-Bu teknikte doku çıkarılmadan sadece saç kökleri çıkarılır.
Saçlar neden dökülür?


-Genetiğinde saç dökülmesi görünenler
-Kullanılan bazı ilaçlar
-Hormonal dengesizlikler
-Beslenme
-Bazı hastalıklar(guatr,biotin eksikliği,polikistik over sendromu)