Erkeklerin dış görünümünde estetik olarak büyük payı olan sakal ve bıyık günümüzde erkeğin makyajı olarakta tabir edilir. Çok çeşitli sakal ve bıyık kesim tarzları ortaya çıktıkça erkekler için sakal hayatlarında önemli olmaktadır. Yinede bazı erkeklerde belirli sebeplerden dolayı istedikleri sakal ve bıyık olmayabilir ya da seyreklik görülebilir.


               Hastalıklar, travma, enfeksiyon, yanık, sonradan yaşanan kazalardan ve ya başka bir sebepten dolayı sakalın çıkmaması veya seyrek çıkması halinde sakal ve bıyık ekimi operasyonuna ihtiyaç duyulur. Sakal ve bıyık ekiminde kullanılan yöntem saç ekimi ile aynıdır.
 


Sakal ve Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?


Sakal ve bıyık ekiminde ortalama olarak 1000 ile 3500 arasında greft  ekimi gerçekleştirilir. Bölgesel sakal eksikliği veya seyrekliği varsa, mevcut sakalların yoğunluğuna göre sakal ekimi yapılır. Bunun yanı sıra sakal ve bıyıkta sonradan olan yara, yanık veya dikiş izlerini de ekim yapılır.


        Saç ekimi operasyonunda olduğu gibi iki kulak arası ense bölgesinden  micro motor ile toplanan saç kökleri sakal bölgesine ekimi yapılır.